LEIBSTANDARTE SS Adolf Hitler

Updated: Jun 6, 2019



Leader of the LEIBSTANDARTE SS ADOLF HITLER (LSSAH),

Josef (Sepp) Dietrich (°May 28, 1892 - + April 22, 1966) in his black SS Obergruppenführer uniform. He commanded the LEIBSTANDARTE from August 15th, 1938 till May 08th, 1945.



History of the LEIBSTANDARTE.


The 1. SS-Panzer-Division Leibstandarte SS Adolf Hitler (LSSAH or LAH) was formed 17 March 1933 as SS-Stabswache Berlin by Josef "Sepp" Dietrich, Hitler's bodyguard, on the order of Adolf Hitler who wanted a full-time armed force that was completly loyal to him. Dietrich handpicked 120 men (some of whom had served in the Stosstrupp Adolf Hitler that was formed in 1921) who were barracked at the Alexander Barracks in Berlin and later at Berlin-Lichterfelde. It was soon redesignated SS-Sonderkommando Zossen and a new unit, SS-Sonderkommando Jüterbog, was raised. These units merged September 1933 as was designated SS-Leibstandarte Adolf Hitler (LAH). The members of LAH took an oath of loyalty to Hitler 9 November 1933 (the 10th anniversary of the failed Beer Hall Putsch). It was redesignated Leibstandarte SS Adolf Hitler (LSSAH) in 1934. It took part in the purge of Ernst Röhm and other enemies of Hitler (mainly leaders of the SA) during the Night of Long Knifes together with Landespolizeigruppe General Göring. It was motorised and expanded October 1934 as a reward for its loyalty and services during the "Röhm-Putsch".


What my fate is, my men of the Leibstandarte, I do not know. But I know one thing, that you will be in the front line of every action. As long as I have the honor of leading the struggle at the head of the Reich, it is also an honor for you, who bear my name, to be at the forefront of the struggle!

Adolf Hitler in a speech to LSSAH 26 Dec 1940 in Metz (1)

I came to the Leibstandarte SS Adolf Hitler on 1 May 1941. As a Berliner there was never any doubt in my mind that I would volunteer for this unit. I had often seen them on parades in the city, on guard at the Reichs Chancellery and so on. Good uniform, comradeship and above all they were all very tall men, at least 1,82m tall.

SS-Unterscharführer Erwin Bartman:

LSSAH took part in the annexation of Austria as a part of XVI. Armee-Korps under General Heinz Guderian. On 10 March Sepp Dietrich mobilized trucks from the Reichspost (Post service) and busses from the Berliner Verkehrsgesellschaft (Public Transport authority of Berlin) to be able to transfer his troops south to meet up with the 2. Panzer-Division. It later took part in the invasion of Czechoslovakia. It was attached to Heeresgruppe Süd during the invasion of Poland and saw its first action along the Prosna river. XIII Armeekorps was critical of the performance of LAH in Poland and in a report following its departure wrote:


"The Leibstandarte Adolf Hitler was only partially capable of fulfilling its mission. It did capture the bridge at Gola in a surprise attack, but then fell into an ambush on the main road on the southern edge of Boleslawez. There the unit suffered its first casualties and let itself get embroiled in frontal house-to-house combat with weak enemy forces but to which the Leibstandarte was not equal in regard to infantry combat training.

The bulk of the Leibstandarte was not put into action. The possibility of going around the enemy east of Boleslawez was not exploited; the heavy artillery was used for shelling from house to house, and the unit only moved forward when all life appeared to have been destroyed. In this manner, the battle was only conducted with the frontmost companies; the rest of the Standarte stayed right behind them. Actual leadership of the Standarte did not occur. By evening, the Leibstandarte had not reached Wieruszow, but rather the vicinity of Meleschin. The mission was not accomplished."


It later took part in the invasion of France and the Low Countries were it was mainly held in reserve though it was used against the retreating British troops at Dunkirk. LSSAH was attached to XIV Armeekorps during the second and final phase of the invasion of France. Following the armistice the LSSAH was to rest and be upgraded to a brigade while training amphibious warfare for the planned invasion of Britain (Unternehmen Seelöwe). This invasion was cancelled and LSSAH was transferred to Romania for the invasion of the Balkans. It fought its way through Yugoslavia and Greeve chasing the Allied troops to Kalamata, from where they were evacuated by sea to Crete. LSSAH took part in Unternehmen Barbarossa (the invasion of the Soviet Union) attached to Heeresgruppe Süd and saw action at Kiev and Rostov. It was transferred to France for refitting 1942 and was upgraded to a Panzergrenadier-DIvision. It returned to the Eastern front 1943 and fought at Kharkov and Kursk. After the failure at Kursk, LSSAH was sent to Italy on anti-partisan duty but it soon was sent back to the Eastern front this time as a Panzer-Division. LSSAH was one of the divisions encircled near Kamenets-Podolsk and though it was saved by 9. SS-Panzer-Division Hohenstaufen and 10. SS-Panzer-Division Frundsberg it suffered heavy losses and was sent to France for rest and refitting. It fought in Normandy following the Allied invasion and saw action at Caen, Falaise and Aachen as it was pressed back towards Germany. It took part in the offensive in the Ardennes attached to I SS Panzerkorps. After the failure of that offensive LSSAH was once again sent to the Eastern front to take part in the offensive to break the siege of Budapest (Unternehmen Margarethe). Following that failed offensive it was transferred to Austria where it surrendered to the American troops at the end of the war.


Known war crimes


SS-Obermusikmeister Hermann Müller-John ordered 50 civilians, several of them Jews, shot at Błonie, Poland in September 1939. Generalleutnant Joachim Lemelsen, commander of 29. Infanterie-Division (mot) reports of these murders to his superiors and General Walter von Reichenau, commander of 10. Armee orders the arrest of Müller-John. A few days later Adolf Hitler places the SS troops under seperate SS juristiction at the request of Heinrich Himmler and the investigation into the killings is dropped. (7)

On 1 September 1939 34 civilians were killed in Torzeniec by soldiers from the Pionierzug under command of SS-Obersturmführer Christian Hansen. (10)

Soldiers from LSSAH killed several civilians in Bolesławiec in the early days of the invasion of Poland and numerous such atrocities happened where soldiers from the unit advanced. (11)

On 3-4 September 1939 soldiers from Infanterie-Regiment 95 of the 17. Infanterie-Division and Leibstandarte killed close to 200 civilians in Złoczew, the reason for this massacre is not known. It was investigated post-war by both Poland and West German authorities but no clear motive was found. (12)

Generalmajor Herbert Loch, commander of 17. Infanterie-Division that operated closely with LSSAH during the invasion of Poland complained about the LSSAH and their wild firing and tendency to reflexively set villages alight as they passed through them. (13)

On 28 May 1940 80 British POWs from the 48th Division were killed at Wormhout by soldiers from the 2nd Battalion commanded by SS-Hauptsturmführer Wilhelm Mohnke.

Six soldiers of LSSAH were captured by Soviet troops in Tagarog in October 1941 and then tortured and murdered. After the bodies were located in March 1942 an order was issued that all Soviet soldiers captured during following three days be shot, an estimated 4000 were killed. (3)

Vehicles from LSSAH (most likely from SS-Wach-Bataillon 1) were used in the rounding up of Jewish factory workers in Berlin during November 1942. (6)

During the recapture of Kharkov in March 1943 LSSAH is accused of killing some 700 wounded Soviet soldiers in the 1st Army Marshalling Hospital but it should be noted that it is unclear it this massacre is more than just an allegation.

Soldiers of LSSAH were involved in the killing of 22 Italian Jews in the area of Lago Maggiore in September 1943. Five soldiers were put on trial for these crimes post-war. (9)

On 19 September 1943 the Italian town of Boves was shelled by troops commanded by Joachim Peiper and 34 civilians killed in retaliation for the capture of two Waffen-SS officers. (8)

In Tavaux, France, 30 August 1944 soldiers from I./SS-Pz.Gren.Rgt.25 (of 12. SS-Panzer-Division Hitlerjugend) together with soldiers from LSSAH killed 21 civilians.

A soldier of LAH was sentenced to five years in prison post-war for the shooting of two escaped Soviet POWs near Oberlind, Germany, March 1945.

Several massacres of civilians and captured US troops during the battle of the Bulge including: On 17 December 1944 soldiers from Kampfgruppe Peiper killed 86 captured US troops at the Baugneuz crossroads, Malmedy. 11 Africa-American soldiers of the 333rd Field Artillery Battalion, an all-black unit of the segregated US Army, was tortured and killed by LSSAH soldiers at Wereth 17 December 1944. On 19 December 1944 soldiers from Kampfgruppe Knittel commanded by SS-Untersturmführer Heinrich Dröge killed 24 civilians at Parfondruy. A total of at least 130 Belgian civilians were killed in the area of Stavelot, Renardmont & Parfondruy and post-war SS-Obersturmführer Heinz Goltz was sentenced to 15 years in prison for these atrocities.


Lineage


SS-Stabswache Berlin (Mar 1933 - May 1933) SS-Sonderkommando Zossen (May 1933 - Sep 1933) Leibstandarte SS Adolf Hitler (Sep 1933 - Dec 1934) Leibstandarte SS Adolf Hitler (mot) (Dec 1934 - July 1942) SS-Division (mot) LSSAH (July 1942 - Nov 1942) SS-Panzergrenadier-Division LSSAH (Nov 1942 - Oct 1943) 1. SS-Panzer-Division LSSAH (Oct 1943 - May 1945)

Commanders


SS-Oberstgruppenführer Joseph Dietrich (1 Sep 1939 - 4 July 1943) SS-Brigadeführer Theodor Wisch (4 July 1943 - 20 Aug 1944) SS-Brigadeführer Wilhelm Mohnke (20 Aug 1944 - 6 Feb 1945) SS-Brigadeführer Otto Kumm (6 Feb 1945 - 8 May 1945)

Chief of Staff


SS-Standartenführer Wilhelm Keilhaus (13 Aug 1940 - 6 Apr 1941) SS-Hauptsturmführer Rudolf Lehmann (6 Apr 1941 - 15 July 1942) SS-Standartenführer Wilhelm Keilhaus (15 July 1942 - 17 July 1942) SS-Hauptsturmführer Rudolf Lehmann (17 July 1942 - ? Apr 1944) SS-Obersturmbannführer Erich Grensing (? Apr 1944 - 2 Sep 1944) SS-Obersturmbannführer Dietrich Ziemssen (2 Sep 1944 - ? Dec 1944) SS-Sturmbannführer Ralf Tiemann (? Dec 1944 - 15 Jan 1945) SS-Obersturmbannführer Dietrich Ziemssen (? Mar 1945 - ? May 1945)

Area of operations


Poland & Eastern front, southern sector (June 1941 - July 1942) France (July 1942 - Jan 1943) Eastern front, southern sector (Jan 1943 - Aug 1943) Italy (Aug 1943 - Oct 1943) Eastern front, southern sector (Oct 1943 - Apr 1944) Belgium, France & Western Germany (Apr 1944 - Dec 1944) Ardennes (Dec 1944 - Jan 1945) Western Germany (Jan 1945 - Mar 1945) Hungary & Austria (Mar 1945 - May 1945)

Manpower strength


Jan 1935 2.531 Jan 1936 2.650 Jan 1937 3.177 Jan 1938 3.607 Dec 1938 3.626 June 1941 10.796 Dec 1942 20.844 Dec 1943 19.867 June 1944 19.691 Dec 1944 22.000 Manpower strength (7 April 1945) - 57 Officers - 229 NCO - 1.296 Soldiers - 16 Operational tanks

Honor titles


This division evolved from Hitler’s personal bodyguard regiment, which is also quite precisely what the name translates to.


Holders of high awards


Holders of the Close Combat Clasp in Gold (16) Holders of the Commendation Certificate of the Commander-in-Chief of the Army for Shooting Down Aircraft (1) - Schömer, [first name not listed], 16.05.1942 (90), SS-Sturmmann, Stabskp./LSSAH Holders of the German Cross in Gold (101) Holders of the German Cross in Silver (2) - Eggers, Wilhelm, 15.01.1944, SS-Obersturmführer Technischer Führer (K) Instandsetzung, SS-Stu.Gesch.Abt. 1 LSSAH - Stoltz, Georg-Günther, 02.06.1944, SS-Obersturmbannführer, Ib 1. SS-Pz.Div. LSSAH Holders of the Honor Roll Clasp of the Heer (14) Holders of the Knight's Cross (65, including one unofficial/unconfirmed) Unit-Level Commendation Certificate of the Commander-in-Chief of the Army for Shooting Down Aircraft (2) - 11./Leibstandarte SS Adolf Hitler -- Date/Place of Downing: 13.10.1941 bei Troizkoje -- Award Date: 16.05.1942 (91) - 12./Leibstandarte SS Adolf Hitler -- Date/Place of Downing: 14.10.1941 bei Troizkoje -- Award Date: 16.05.1942 (92)


Order of battle - Leibstandarte SS Adolf Hitler (Oct 1934)


Stab SS-Standarte (mot) Stäbe SS-Sturmbann (mot) x 3 SS-Kradschützen-Sturm SS-Schützen-Stürme (mot) x 9 SS-Maschinengewehr-Stürme (mot) x 3 SS-Minenwerfer-Sturm (mot) SS-Nachrichten-Züge (mot) Stab SS-Standarte x 3 SS-Nachrichten-Züge (mot) Stab SS-Sturmbann (mot) x 3 SS-Panzerspäh-Zug SS-Musikzug SS-Standarte

Order of battle - Leibstandarte SS Adolf Hitler (1 Sep 1939 - 13 Aug 1940)


I. Sturmbann "LSSAH" - 1. Sturm - 2. Sturm - 3. Sturm - 4. Sturm (MG-Sturm)

II. Sturmbann - 5. Sturm - 6. Sturm - 7. Sturm - 8. Sturm (MG-Sturm)

III. Sturmbann - 9. Sturm - 10. Sturm - 11. Sturm - 12. Sturm (MG-Sturm) - 13. Sturm (Le.IG-Sturm) - 14. Pz.Jäg.Sturm - 15. Kradschützesturm - 16. sIG-Sturm

IV. Wachtbatallion (later Wachtruppe Berlin), also known as V. Sturmbann IV. Artillerie-Regiment - 10. Bttr. IV Art.Rgt. - 11. Bttr. IV Art.Rgt. - 12. Bttr. IV Art.Rgt.

Pz.Späh.Zug "LSSAH" Nachrichtenzug Nachrichtensturmbann "LSSAH" Kradmeldezug "LSSAH" Kraderkundungszug "LSSAH" Pionierzug Pioniersturm "LSSAH" Pz.Sturm Batterie Musik-Zug "LSSAH" Le.Inf. Kolonne "LSSAH"

Order of battle - Leibstandarte SS Adolf Hitler (13 Aug 1940 - 15 July 1942)


I. Batallion "LSSAH" - 1. I. Batallion "LSSAH" - 2. I. Batallion "LSSAH" - 3. I. Batallion "LSSAH" - 4.(MG) I. Batallion "LSSAH" - 5.(s) I. Batallion "LSSAH"

II. Batallion "LSSAH" - 6. II. Batallion "LSSAH" - 7. II. Batallion "LSSAH" - 8. II. Batallion "LSSAH" - 9.(MG) II. Batallion "LSSAH" - 10.(s) II. Batallion "LSSAH"

III. Batallion - 11. III Batallion "LSSAH" - 12.(MG) III. Batallion "LSSAH" - 13. "LSSAH" - 14.(MG) "LSSAH" - 15.(s) "LSSAH"

IV. Batallion (from 10 June 1941) - 16. "LSSAH" - 17. "LSSAH" - 18. "LSSAH" - 19. "LSSAH" - 20. "LSSAH"

V. Wach-Batallion Schweres Batallion "LSSAH" - 1. Le.IG "LSSAH" - 2. s.IG "LSSAH" - 3. 5 cm Pz.Jäg."LSSAH"

VI. Batallion (from Ersatz-Abteilung "LSSAH" 16 Mar 1942)

VII. Batallion (15 Jan 1941) Abteilung Schönberger - 1. Sturmgeschütz-Batterie - 2. Panzer-Jäger (4.7 cm) Kompanie

Panzer-Abteilung "LSSAH" (from Feb 1942) Artillerie-Regiment "LSSAH"

- I. Art.Rgt.1 "LSSAH" -- 1. Batterie -- 2. Batterie -- 3. Batterie

- II. (s)Art.Rgt."LSSAH" -- 4. (s) Batterie -- 5. (s) Batterie -- 6. (8,8 cm) Batterie -- 7. (8,8 cm) Batterie -- 8. (10 cm) Batterie Kanonen-Batterie "LSSAH"

Aufklärungs-Abteilung "LSSAH" - 1. Krad. Kompanie - 2. Krad. Kompanie - 3. Pz.Späh. Kompanie - 4. (s). Kompanie Nachrichtenzug

Flakzug (2 cm) - 1. (3.7 cm) Batterie - 2. (3.7 cm) Batterie - 3. (2 cm) Batterie

Le. Flak-Kolonne (40 T, Mot) Pionier-Batallion "LSSAH" Pi.Kolonne

Brückenkolonne - 1. Pi.Kompanie - 2. Pi.Kompanie - 3. Pi.Kompanie

Nachrichten-Abteilung "LSSAH" - 1. (Fe) Kompanie - 2. (Fu) Kompanie

Le.Nachrichten-Kolonne

Nachschubtruppen "LSSAH" - 1. Kraftwagen-Kolonne - 2. Kraftwagen-Kolonne - 3. Kraftwagen-Kolonne - 4. Kraftwagen-Kolonne - 5. Kraftwagen-Kolonne - 6. Kraftwagen-Kolonne - 7. Betriebsstoff-Kolonne - 8. Betriebsstoff-Kolonne

Werkstatt-Kompanie Waffen-Werkstatt-Zug Bäckerie-Kompanie Schlächterie-Kompanie Verpflegungsamt Feldpostamt

Sanitätsdienste - 1. Sanitäts-Kompanie - 2. Sanitäts-Kompanie - Feldlazarett - Internist - Chirurg - Kranken-Kraftwagen-Zug

Order of battle - SS-Division (mot.) Leibstandarte SS Adolf Hitler (15 July 1942 - 22 Oct1942)


Infanterie-Regiment (mot) 1 "LSSAH"

- I. Inf.Rgt. 1 "LSSAH" -- 1. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 2. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 3. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 4.(MG) Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 5.(s) Inf.Rgt.1 "LSSAH"

- II. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 6. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 7. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 8. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 9.(MG) Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 10.(s) Inf.Rgt.1 "LSSAH"

- III. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 11. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 12. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 13. Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 14.(MG) Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 15(s) Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 16.(Flak) Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 17.(IG) Inf.Rgt.1 "LSSAH" -- 18.(Pz.Jäg.) Inf.Rgt.1 "LSSAH"

Infanterie-Regiment (mot) 2 "LSSAH"

- I. Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 1. Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 2. Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 3. Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 4.(MG) Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 5.(s) Inf.Rgt.2 "LSSAH" II. Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 6. Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 7. Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 8. Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 9. Inf.Rgt.2 "LSSAH" -- 10. Inf.Rgt.2 "LSSAH"

III.(Gep). Inf.Rgt.2 "LSSAH" - 11.(Gep) Inf.Rgt.2 "LSSAH" - 12.(Gep) Inf.Rgt.2 "LSSAH" - 13.(Gep) Inf.Rgt.2 "LSSAH" - 14.(Gep) (s) Inf.Rgt.2 "LSSAH" - 15.(Flak) Inf.Rgt.2 "LSSAH" - 16.(IG) Inf.Rgt.2 "LSSAH" - 17.(Pz.Jäg.) Inf.Rgt.2 "LSSAH" - 18.(Aufkl.) Inf.Rgt.2 "LSSAH"

SS-Panzer-Regiment 1 "LSSAH" - I. Pz.Rgt.1 "LSSAH" -- 1. Kompanie -- 2. Kompanie -- 3. Kompanie -- 4. Kompanie -- le.Kolonne "I. Pz.Abt.1 "LSSAH"

- II. Pz.Rgt.1 "LSSAH" -- 5. Kompanie -- 6. Kompanie -- 7.Kompanie -- le-Kolonne "II. Pz.Abt.1 "LSSAH"

Panzer-Werstatt-Kompanie Panzer-Pionier-Kompanie

Artillerie-Regiment 1 "LSSAH" - I.(Le) Art.Rgt.1 "LSSAH" - II. Art.Rgt.1 "LSSAH" - III. Art.Rgt.1 "LSSAH"

Aufklärungs-Abteilung 1 "LSSAH" - 1. Krad-Kompanie (VW) - 2. Krad-Kompanie (VW) - 3. le. SPW-Kompanie - 4. Pz.Späh-Kompanie - 5. (s) Kompanie

Nachrichtenzug Flakzug Panzer-Jäger-Abteilung 1 "LSSAH" Flak-Abteilung 1 "LSSAH" Pionier-Batallion 1 "LSSAH" Nachrichten-Abteilung 1 "LSSAH" Nachschubtruppen 1 "LSSAH" Instandsetzungs-Abteilung 1 "LSSAH" Verwaltungsdienste Wirtschafts-Batallion "LSSAH" Sanitäts-Abteilung 1 "LSSAH"

Order of battle - SS-Panzergrenadier-Division Leibstandarte SS Adolf Hitler (22 Oct 1942 - 22 Oct 1943)


As SS-Division (mot.) Leibstandarte SS Adolf Hitler with the following exeptions: Beobachtungs-Batterie Sturmgeschütz-Abteilung Div.Sicherungs-Kompanie Feldgendarmerie-Kompanie Inf.Rgt. reformed as Pz.Gren.Rgt. 1 resp. 2

Order of battle - 1. SS-Panzer-Division Leibstandarte SS Adolf Hitler (22 Oct 1943 - 8 May 1945)


As SS-Panzergrenadier-Division Leibstandarte SS Adolf Hitler with the following exeptions: SS-Werfer-Abteilung (5)

Notable members


Otto Beisheim (Industrialist and founder of the Metro Group) Wolf Berger (Son of SS-Obergruppenführer Gottlob Berger, KIA with LSSAH on 11 February 1943) Josef Bürckel (Son of SS-Obergruppenführer & Gauleiter Josef Bürckel, KIA with LSSAH on 1 August 1944) Josef "Sepp" Dietrich (Member of the Reichstag, Holder of the Knight's Cross with Oak Leaves, Swords and Diamonds) Johannes Hendrik "Henk" Feldmeijer (Voorman, leader, of the Germaansche-SS in Nederland, the Dutch SS) Otto Günsche (Personal adjutant to Adolf Hitler, took part in the burning of Hitlers body following his suicide) Klaus Havenstein (post-war a well-known actor) Thorulf Hillblad (Active in the German radio-propaganda aimed at Sweden, the Köningsbergsradion, 1939-1941) Hans Hermann Junge (Valet to Adolf Hitler 1940-1943, husband of Traudl Junge, Adolf Hitler's private secretary) Ernst-Günther Krätschmer (Author of the classic reference book "Ritterkreuzträger der Waffen-SS") Ernst Krause (painter, his most famous work being "Ritterkreuzträger der LSSAH" that was given to Hitler as a gift by LSSAH and was later in the Great German Exhibition in Munich, 1942, and designer of the Medal for the Winter Campaign in Russia 1941-42 served in LSSAH as war correspondent) Karl Krause (Valet to Adolf Hitler 1934-1939) Eberhard von Künsberg (Commander of the infamous Sonderkommando Ribbentrop) Jonas Lie (Minister of the Norwegian Police and commander of Norges SS, served as war correspondent with LAH in the Balkans, wrote "Over Balkans syv blåner" about this time) Heinz Linge (Chief valet to Adolf Hitler, took part in the burning of Hitlers body following his suicide) Hans Malkomes (Usually credited with 24 destroyed tanks but the exact number is unknown) Werner Naumann (State Secretary in Joseph Goebbels' Propagandaministerium and appointed head of the Propaganda Ministry in Hitler's will) Joachim "Jochen" Peiper (Youngest regimental commander in the Waffen-SS, adjutant to Heinrich Himmler 1938-1941, involved in several war crimes) Hans Friedrich Georg Pfeiffer (Adjutant to Adolf Hitler) Rudolf von Ribbentrop (Son of the Foreign Minister Joachim Von Ribbentrop) Hans-Georg Schulze (Adjutant to Adolf Hitler) Richard Schulze (Adjutant to Adolf Hitler and to Joachim von Ribbentrop, name changed to Schulze-Kossens post-war) Wolfgang Venohr (Author and journalist, published several books on the resistance to Hitler and Prussian history) Herbert Walther (Author of several books on the Waffen-SS) Paul Wegener (SS-Obergruppenführer, Gauleiter of Weser-Ems, Reichstag deputy, served briefly in LAH during the campaign in Greece) Balthasar "Boddy" Woll (The only tank gunner to receive the Knight's Cross) Max Wünsche (Adjutant to Adolf Hitler 1938-1940)

Officers serving in the Einsatzgruppen and Concentration Camps


Concentration Camps 16 Einsatzgruppen 4 (includes officers serving in the Einsatzgruppen or Concentration Camps either prior to or after service in this unit)



Credits: Axis History Forum


0 views

©2019 by ER Militaria.